Néhány szó a hajritkulásról…
A hajszálak élettartama 2-4 év. Az egyes hajszálak saját ciklusuk szerint növekednek, egymástól függetlenül. A természetes hajváltás naponta 30-50 hajszál, amely a fejbőrön lévő kb. 80-150 ezer hajszálhoz viszonyítva nem sok. Ősszel, és tavasszal valamivel több hajszál hullik ki.
Gyakran előfordul azonban, hogy aránytalanul nagy hajhullást tapasztalunk. Ennek előbb-utóbb kopaszság lesz a vége. A kopaszodás lehet időleges, vagy végleges. Az időleges kopaszodás gyógyítható. Ennek azonban természetes feltétele, hogy a haj növesztésére képes ép szőrtüszők legyenek a fejbőrben. A hajnövekedést elősegíthetjük a fejbőr, és ezen keresztül a hajhagymák vérellátását fokozó kezelésekkel. Ilyenek például:
- napoztatás,
- a faggyúmirigyek túlzott működését csökkentő kéntartalmú samponok használata,
- a fejbőr rendszeres, enyhe masszírozása,
- vasat és vitaminokat tartalmazó étrend,
- gyógynövény készítmények használata, amelyek elősegítik a haj regenerálódását, növekedését.
Ha zsíros a hajunk…
Alapvetően tudnunk kell, hogy a haj gyors zsírosodását a faggyúmirigyek normálisnál erősebb működése okozza. Ennek következtében a fejbőrön apró zsíros pikkelyek keletkeznek, és lehámlanak. Ez tulajdonképpen a zsíros korpa, amely nem hullik le, hanem a fejbőrre, a haj tövére tapad.
A legfontosabb teendő tehát a korparéteg eltávolítása, hogy a fejbőr ismét levegőhöz, fényhez jusson. Hajmosás előtt a korparéteg fellazítására olajpakolást tegyünk fel. Az olajpakolással fellágyított korpa és egyéb szennyeződés a hajmosás során letisztul.
Otthoni hajpakolás zsíros hajra...
Két rész ricinus, és két rész friss étolaj keverékét ujjainkkal jól bedörzsöljük a fejbőrbe, és néhány órára lekötjük fejünket egy törölközővel. Nagyon fontos hogy ne csak 5percig hagyuk a paoklásokat a fejünk mert akkor nem ér semmit.
:Két tojásfehérjét verjünk habbá, és dörzsöljük a fejbőrbe. A hab a faggyút magába szívja, utána hajmosással könnyen eltávolíthatjuk.
Citromos öblítés: csökkenti a zsírosodást a fejbőr citromlével történő bedörzsölése is.
A zsíros haj mosása
A zsíros haj mosására nagyon jók a kénes samponok. A kén ugyanis a faggyúmirigyek túlzott működését gátolja. A sampon hatását fokozhatjuk, ha habját néhány percig a fejbőrön hagyjuk, és csak azután öblítjük le langyos vízzel. Kénes samponokat gyógyszertárba szerezhetünk be.
A száraz haj gondozása
Igen gyakori panasz a száraz, törékeny haj és a korpás fejbőr. Sokféle oka lehet, de többek között:
- öröklött hajlam,
- A- és B-vitamin-hiány,
- a faggyúmirigyek elégtelen működése,
- hormonális, idegi, vagy egyéb belső rendellenesség,
- lázas betegség,
- külső hatások: hajfesték, szőkítés, dauer, tűző napfény, sós tengervíz, szárító hatású hajmosószer.
Hajmosás előtt egy fél órával dörzsöljük be a fejbőrünket langyos ricinusolajjal, amelybe keverjünk el két tojássárgáját.
A száraz hajvégekre akár minden nap használhatunk hajolajat, vagy hajvég ápoló krémet. Fontos, hogy olajozás, vagy krémezés közben állandóan fésüljük a hajvégeket, hogy egyenletesen érje a hajszálakat a hatóanyag.
|